انجمن بازیافت کاغذ و فراورده های سلولزی
 
پایگاه اطلاع رسانی سازمان مردم نهاد (سمن) " انجمن بازیافت کاغذ و فراورده های سلولزی گلستان"

به سایت انجمن بازیافت کاغذ و فرآورده های سلولزی خوش آمدید
 
نوشته شده در تاريخ ۹۰/۰۵/۲۷ توسط عبدالله بریمانی - مصطفی برزگر شیری

فرآیند بازیافت کاغذ

مهمترین مراحل فرآیند بازیافت کاغذ در کارخانه­ها عبارتند از: خردکردن – خمیر کردن – قالب ریزی – خشک کردن –   اتو کشی و برش

 

انواع روش‌های بازیافت:

مرکب زدایی

یک فرآیند تلفیقی جوهر زدایی شده می باشد که پس  از غربال خمیر و گرفتن ناخالصی ها ابتدا ذرات درشت جوهر توسط روش شناور سازی حذف و سپس ذره ریز جوهر با عملیات شستشو از خمیرکاغذ خارج و در نهایت در رنگبری خمیر و کاغذ  سفید و شفاف می شود فرآیند تلفیقی، انتخابی و به منظور بهبود کیفیت فرآورده کاربرد زیادی دارد.

فرآیند شناور سازی یکی از موثر ترین روش های جداسازی ذره های جوهر در محدوده وسیعی از اندازه (10-15 میکرون ) می باشد. در این روش معمولاً از یک جریان هوا در سوسپانسیونی از خمیر و کاغذ با درصد خشکی پایین استفاده می شوند. با صعود حباب های هوا، ذره های آبگریز شده جوهر به آنها متصل و به فصل مشترک آب و هوا صعود و به همراه لایه کفی که در سطح ایجاد می شود از سیستم خارج می شوند.

انتخاب مناسب نوع و مقدار مواد شیمیایی، در ازدیاد راندمان دفع جوهر موثر است.از انواع مواد شیمیایی بکار رفته در جوهرزدایی می توان پراکنده سازها، کف سازها، کلکتورها و گزینش پذیرها را نام برد.(هیدروکسید سدیم – پراکسید سدیم – سیلیکات سدیم – اتیلن دی آمین تترا استیک اسید- و شوینده های لیپاز و سلولاز)

 

1-روش بازیافت بدون حذف آلاینده ها

در این روش انواع فرآورده های کاغذ بدون حذف آلاینده های موجود در آن، شامل: مرکب چاپ انواع چسب ها و مواد افزودنی، پلاستیک ها و غیره... مجددا تبدیل به خمیر کاغذ شده و از این خمیر برای تولید محصولاتی مانند شانه تخم مرغ، جعبه های مقوایی و غیره استفاده می شود. به دلیل مخلوط بودن کاغذ های مختلف با ویژگی­ها و کاربرد های مختلف در این روش بازیافت، ویژگی­های کیفی فراروده­های تولیدی در سطح پایینی بوده و امکان بروز آلودگی­های مختلفی وجود  دارد.

 

2- بازیافت با حذف آلاینده

در این روش بازیافت که تحت عنوان مرکب زدایی نامیده می شود. با حذف مرکب چاپ و سایر آلاینده های موجود در آن الیاف سلولز به صورت نسبتا خالص به دست می­آید. در واقع مرکب زدایی یک مرحله تکمیلی در فناوری بازیافت کاغذ باطله محسوب می­گردد. الیاف به دست آمده از این روش قابلیت استفاده در تولید کاغذ­های مرغوبتر مثل کاغذ های گرافیک( روزنامه مجله و غیره) ،  چاپ و تحریر و بهداشتی را دارند.  مرکب زدایی به روشهای مختلفی از جمله شناورسازی شستشو یا ترکیبی از این دو انجام می شود توسعه و بهبود این روشهای مرکب زدایی بخصوص روش شناورسازی یکی از عوامل مهم افزایش مصرف کاغذ های بازیافتی در سطح دنیا بوده است. روش شناورسازی برای اولین بار در در اواخر دهه 1950 در آمریکا به کار رفت. از آن زمان تاکنون رشد سریعی را در دنیا داشته است. بین سالهای 1975 تا 2002 رشد سالانه ظرفیت مرکب زدایی به روش شناورسازی در دنیا برابر میزان رشد سالانه تولید کاغذ (3.3%) بوده است.بیشترین مصرف خمیر مرکب زدایی شده در دنیا برای تولید کاغذ های روزنامه (64%) بوده و در مرااتب بعدی کاغذ های مجله و چاپ و تحریر (11-13%)، کاغذ های بهداشتی (10-12%) و سایر انواع کاغذ ها (13) قرار گرفته­اند.

سهم DIP در کاغذ های چاپ حاوی خمیر مکانیکی مثل کاغذ های روزنامه SC و LWC مرتب در حال افزایش است و انتظار می رود این روند در آینده نیز ادامه داشته باشد.


.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

تبادل لینک

خرید بک لینک